Sygnaliści - zgłoszenia zewnętrzne
- Jeśli posiadasz informacje, że doszło do naruszenia prawa w kontekście związanym z pracą możesz przekazać zgłoszenie do Komendy Powiatowej Policji w Sokółce następującymi sposobami, które gwarantują poufność przekazanych informacji:
- ustnie poprzez nienagrywane zgłoszenie telefoniczne pod nr telefonu 47-71-23-296
w godzinach 08:00 – 15:00, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy; - elektronicznie za pośrednictwem adresu e-mil: zgloszenia.wewnetrzne.kpp@sokolka.bk.policja.gov.pl z dopiskiem „zgłoszenie zewnętrzne”, na formularzu stanowiącym załącznik do informacji;
- pisemnie na adres korespondencyjny Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, 16-100 Sokółka ul. Białostocka 69b z dopiskiem na kopercie „Nie otwierać. Do rąk własnych Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce”;
- na wniosek sygnalisty zgłoszenie ustne może być dokonane podczas bezpośredniego spotkania z upoważnionym pracownikiem zorganizowanym w terminie 14 dni od otrzymania takiego wniosku.
- Jeśli chcesz skorzystać z ochrony sygnalisty musisz spełnić poniższe przesłanki:
- jesteś osobą fizyczną,
- zgłoszenie dotyczy naruszenia prawa, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów,
- informację o naruszeniu prawa uzyskano w kontekście związanym z pracą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów,
Przepisów o ochronie sygnalistów nie stosuje się do spraw, o których mowa w art. 5 ust. 1 – 3 ustawy o ochronie sygnalistów, tj. do informacji objętych:
- przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego,
- tajemnicą zawodową zawodów medycznych oraz prawniczych,
- tajemnicą narady sędziowskiej,
- postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności,
a także do:
- naruszeń prawa w zakresie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w rozumieniu art. 7 pkt 36 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), umów offsetowych zawieranych na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1218) oraz innych środków podejmowanych w celu ochrony podstawowych lub istotnych interesów bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
- przepisów rozdziału 5 ustawy – ujawnienia publiczne nie stosuje się do naruszeń prawa bezpośrednio związanych z realizacją przez służby specjalne, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2024 r. poz. 812), ustawowych zadań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego. Organem publicznym właściwym do przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego dotyczącego naruszenia prawa przez służby specjalne, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, oraz realizacji zadań, o których mowa w rozdziale 4, jest Prezes Rady Ministrów albo Minister – Koordynator Służb Specjalnych, w przypadku jego powołania.
Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie sygnalistów od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
- Zgłoszone przez sygnalistę naruszenie przepisów prawa będzie poddawane wnikliwej
i bezstronnej analizie z zachowaniem poufności. Tryb postępowania jest następujący:
- potwierdzenie wpływu zgłoszenia, jeśli sygnalista wskazał dane kontaktowe,
- wstępna weryfikacja zgłoszenia,
- podjęcie działań następczych i wszczęcie postępowania wyjaśniającego, jeśli zgłoszenie jest zakwalifikowane jako podlegające pod przepisy ustawy o ochronie sygnalistów,
- kontakt z sygnalistą jeśli występuje konieczność uzupełnienia informacji,
- informacja zwrotna do sygnalisty o wyniku postępowania ze wskazaniem planowanych lub podjętych działań naprawczych.
Rozpatrzeniu podlegają zgłoszenia zewnętrzne o naruszeniu prawa w ramach zakresu działania i kompetencji Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce w zakresie określonym w art. 3 ustawy o ochronie sygnalistów.
Zgłoszenia dotyczące naruszeń prawa nie będące w kompetencji Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce będą przekazywane do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych.
Nie rozpatrujemy zgłoszeń anonimowych.
- Informacja zwrotna zostanie przekazana sygnaliście w terminie nieprzekraczającym
3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego. W uzasadnionych przypadkach informacja zwrotna zostanie przekazana w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego, po poinformowaniu o tym sygnalisty przed upływem terminu podstawowego. - Komendant Powiatowy Policji w Sokółce dokłada wszelkich starań celem zachowania poufności i zapewnia, że:
- tylko i wyłącznie pracownicy / funkcjonariusze upoważnieni mają dostęp do pełnej treści zgłoszenia,
- dostęp do informacji zawartych w zgłoszeniu jest ograniczony, a dane dotyczące sygnalisty są przechowywane w zabezpieczonym miejscu, do którego dostęp mają wyłącznie osoby upoważnione,
- możliwość kontaktu z sygnalistą ma jedynie pracownik / funkcjonariusz upoważniony do przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz upoważniony do weryfikacji zgłoszenia i podejmowania działań następczych.
- Dane osobowe sygnalisty przetwarzane są w oparciu o wymagania ustawowe zamieszone w Klauzuli informacyjnej dla osób dokonujących zgłoszeń o nieprawidłowościach (sygnalistów) – stanowiącej załącznik do informacji.
- Komendant Powiatowy Policji w Sokółce po otrzymaniu zgłoszenia podejmuje działania następcze w celu ochrony prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz w celu przeciwdziałania naruszeniu prawa będącego przedmiotem zgłoszenia. Takimi działaniami mogą być:
- postępowanie wyjaśniające,
- działania przewidziane przepisami prawa,
- zmiany organizacyjne,
- czynności kontrolne,
- zawiadomienie właściwych organów.
- Środki ochrony prawnej i procedury służące ochronie przed działaniami odwetowymi.
Sygnalistom przysługuje ochrona prawna przed stosowaniem wobec nich działań odwetowych są to m.in. złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - zastosowania wobec sygnalisty działań odwetowych, wystąpienie z roszczeniem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za dopuszczenie się zastosowania działań odwetowych. W związku z realizowaną ochroną przed działaniami odwetowymi pracownik upoważniony do przyjmowania zgłoszeń naruszeń prawa, monitoruje sytuację kadrową sygnalisty.
Każdej osobie (sygnaliście), która chce dokonać zgłoszenia naruszenia prawa przysługuje nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, świadczone na podstawie art. 41 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Nieodpłatna pomoc prawna jest organizowana przez powiat / miasto na prawach powiatu właściwy dla miejsca zamieszkania.
- Dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej lub odpowiedzialności za szkodę z tytułu naruszenia praw innych osób lub obowiązków określonych w przepisach prawa, w szczególności w przedmiocie zniesławienia, naruszenia dóbr osobistych, praw autorskich, ochrony danych osobowych oraz obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem art. 5 ustawy, pod warunkiem że sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że zgłoszenie lub ujawnienie publiczne jest niezbędne do ujawnienia naruszenia prawa zgodnie z ustawą.
W przypadku wszczęcia postępowania prawnego dotyczącego odpowiedzialności, o której mowa powyżej, sygnalista może wystąpić o umorzenie takiego postępowania.
Uzyskanie informacji będących przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub dostęp do takich informacji nie mogą stanowić podstawy odpowiedzialności, pod warunkiem że takie uzyskanie lub taki dostęp nie stanowią czynu zabronionego.
Sygnalista może ponieść określone prawnie sankcje za dokonanie bezpodstawnego zgłoszenia, tj. jeżeli świadomie i celowo dokonuje zgłoszenia naruszenia prawa, które w rzeczywistości nie miało miejsce – art. 57 ustawy o ochronie sygnalistów.
- W przypadku gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego, zachęca się do dokonania zgłoszenia w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych podmiotu prawnego, którego zgłoszenie dotyczy w przypadku gdy sygnalista uważa, że nie zachodzi ryzyko działań odwetowych.
- Zgłoszenia zewnętrzne są też przyjmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Dane adresowe:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
99-090 Warszawa
tel. centrali: (22) 55 17 700
fax: (22) 827 64 53
biurorzecznika@brpo.gov.pl
infolinia BRPO: 800 676 676.
Pliki do pobrania
-
Formularz zgłoszenia zewnętrznego
Data publikacji 24.12.2024 09:00(docx 15.98 KB)
-
Klauzula informacyjna dla osób dokonujących zgłoszeń o nieprawidłowościach
Data publikacji 24.12.2024 09:00(docx 15.17 KB)